Söndag
17 Dec 1 match
Torsdag
28 Dec 1 match
Onsdag
03 Jan 1 match
Lördag
06 Jan 1 match
Söndag
14 Jan 1 match
Lördag
20 Jan 1 match
Lördag
27 Jan 1 match
Onsdag
07 Feb 1 match
Lördag
17 Feb 1 match
Lördag
24 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 1 match
Onsdag
06 Mar 1 match
Lördag
09 Mar 1 match
Lördag
16 Mar 1 match

Tränare klar för återstarten av FCH:s damlag

8 mars 2023 10:05
Dam

Sedan klubben motvilligt tvingades besluta att inte ha något damlag innevarande säsong har det bakom kulisserna intensivt planerats för återstarten hösten 2023. En milstolpe i det arbetet kan nu kommuniceras när Jari Turja är klar som tränare för nysatsningen.


Jari Turja är ett välbekant namn inom FC Helsingborg då han har verkat i klubben som tränare och andra roller i närmre ett kvarts sekel. Nuvarande säsong är han tränare för klubbens HJ18-lag och han ansvarade också för klubbens tidigare utvecklingslag för damer i två säsonger 2019-2021. Den senare erfarenheten är klart jämförbar med det nya uppdraget som handlar om att leda ett ungt lag och anpassa dem till seniorspel.  

– Det ska bli kul att få vara med i denna återstart för föreningens Dam och Dam JAS. Målsättningen från när sommarträningen drar i gång är att skapa ett lag som har roligt tillsammans och vill klättra uppåt i seriesystemet samt utvecklas individuellt som innebandyspelare, kommenterar Jari.  


FCH:s återskapade damlag kommer bestå av en stomme som flyttas upp från klubbens egen ungdomsverksamhet som kryddas med seniora spelare som vill vara med på första delen av klubbens ambition att vandra genom seriesystemet.   Är du nyfiken på att delta på en provträning med FCH:s nya damlag? Kontakta Jari på 072-991 81 91!