Söndag
31 Jan 1 match
Lördag
13 Feb 1 match
Onsdag
17 Feb 1 match
Söndag
21 Feb 1 match
Söndag
28 Feb 1 match
Onsdag
03 Mar 1 match
Lördag
06 Mar 1 match
Lördag
13 Mar 1 match
Torsdag
18 Mar 1 match
Lördag
20 Mar 1 match
Måndag
22 Mar 1 match
Torsdag
25 Mar 1 match
Lördag
27 Mar 1 match
Tisdag
30 Mar 1 match

Fyra FCH-spelare till landslaget

6 maj 2021 10:46
Herr

Stort grattis till Linus Nordgren, Jonathan Nilsson, Christoffer Andersson och Jonathan Edling som blivit uttagen till svenska landslaget läger den 20-23 maj.


Speciellt för denna samlingen är att det kommer bli internmatcher mellan lag Nord och lag Syd. Totalt har 33 spelare blivit uttagan till denna samling där man alltså kommer spela tre internmatcher. Internmatcherna kommer man kunna se på Sportexpressen.

För vårt nyförvärv Christoffer Andersson blir det första gången han får chansen i blågult och Linus Nordgren gör comeback efter att inte varit med i landslaget sedan 2016. Detta är ett förbereddande läger inför VM som går i Helsingfors i december.

Målvakter
Jonathan Edling, FC Helsingborg
Jon Hedlund, Pixbo Wallenstam IBK
Måns Parsjö-Tegnér IBK, IBK Dalen

Lag Nord
Hampus Ahrén, Storvreta IBK
Omar Aldeeb, IBF Falun
Christoffer Andersson, FC Helsingborg/IBK Dalen*
Rasmus Andersson, IBK Dalen*
Casper Backby , IBF Falun
Rasmus Enström IBF, Falun
Alexander Galante Carlström, IBF Falun
Tobias Gustafsson, Storvreta IBK
Linus Holmgren, IBK Dalen
Emil Johansson, IBF Falun
Malte Lundmark, IBF Falun
Robin Nilsberth, Storvreta IBK
Johan Samuelsson, IBF Falun
Albin Sjögren, Storvreta IBK
Jonas Svahn, Team Thorengruppen

Lag Syd
André Andersson, ZUG United
Kevin Björkström, FBC Kalmarsund
Gustav Fritzell, Pixbo Wallenstam IBK
Kevin Haglund, FBC Kalmarsund*
Oskar Hovlund, Linköping IBK
Markus Jonsson, Växjö IBK
Martin Karlsson, Linköping IBK
Tobias Lindström, FBC Kalmarsund
Emil Nilsen, Jönköpings IK
Jonathan Nilsson, FC Helsingborg
Kim Nilsson, FBC Kalmarsund
Linus Nordgren, FC Helsingborg
Ludwig Persson, Växjö IBK
Niklas Ramirez, Växjö IBK
Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK

*första landslagssamlingen

Sändningstider, Lag Nord mot Lag Syd:
Match 1: 21/5 kl 18.00
Match 2: 22/5 kl 15.00
Match 3: 23/5 kl 10.00