Söndag
17 Dec 1 match
Torsdag
28 Dec 1 match
Onsdag
03 Jan 1 match
Lördag
06 Jan 1 match
Söndag
14 Jan 1 match
Lördag
20 Jan 1 match
Lördag
27 Jan 1 match
Onsdag
07 Feb 1 match
Lördag
17 Feb 1 match
Lördag
24 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 1 match
Onsdag
06 Mar 1 match
Lördag
09 Mar 1 match
Lördag
16 Mar 1 match

Solstödet för minska föreningens klimatavtryck

12 mars 2024 15:41
Föreningen

Idag fortsätter vi att berätta om föreningens hållbarhets resa. Nu är det mål numer sju av de 17 globala målen vi tittar extra på – Hållbar energi för alla


Solstödet är ett initiativ för säkerställa FCH.s ekonomi på kort och långsikt och samtidigt minska föreningens klimatavtryck.

FCH började förra året köpa andelar i Solar Park. Det är en ekonomisk förening i Helsingborg som gör värdelösa mark till en solpark. De installerar solceller på NSR:s återvinningscentral ”filbornatippen. Genom att investera i solcellerna får FCH varje år avkastning samtidigt som man är med producerar solel och minskar föreningens klimatavtryck.

Flera partners och privatpersoner gick med redan förra året och nu söker vi fler som vill vara med och investera i både FCH:s och planetens framtid. Vill du eller ditt företag vara med i Solstödet kontakta då Fredi Petersson på [email protected].