För att bli medlem i FC Helsingborg behöver man registrera sig i föreningens medlemsregister, Sportadmin. Det gör man på detta formuläret.
Alla får testa på att träna tre gånger fritt innan man behöver betala medlemsavgift & träningsavgift. I medlems- och träningsavgiften ingår försäkringar och måste således vara betald innan man kan spela match. Dessutom ingår det fri entré på alla klubbens matcher, däribland herrlagets matcher i Svenska Superligan.
FC Helsingborg och innebandyn i Helsingborg startade redan 1979. Idag är vi en av Helsingborgs största ungdomsföreningar med över 550 medlemmar. Totalt har vi 24 lag i spel från åldrarna 5-18 år. Vårt herrlag spelar i Svenska Superligan och våra damer i division 1 med ambitionen att nå allsvenskan inom fem år.